winter-haven-w help-circle
Important

Regular City Commission Meetings 1st and 2nd Public Hearings on Tentative and Final Ad Valorem and FY 2020-2021 Budget – Click here to register for the virtual meetings

COVID-19: Impacts and Updates: Click here to view COVID-19 information, update and resources.

WH paddle boarding couple
Government

City Directory

Airport

Troy Heidel
Airport Operations Tech I
Catherine Jilbert
Airport Operations Tech I
Airport Operations Tech I F/T
Lucas Johnson
Airport Operations Tech I
Brittanee McCloe
Airport Operations Tech I
Brett Molick
Airport Operations Tech I
Slade Rosamond
Airport Operations Tech I
Alex Vacha
Airport General Manager
Jana Wasmund
Airport Contract and Fiscal Specialist
Jacob Williams
Operations Technician II / Operations Lead

Building

Wayne Beasley
Plans Examiner
Brandon Borga
Building Inspector
Patricia Johnson
Permit Specialist
Bob Lane
Building Inspector
Brian Wells
Building Official

City Clerk

Joanna Abernathy, MPA, MMC
Deputy City Clerk/Records Administrator
Vanessa Castillo, MMC
City Clerk

City Manager’s Office

Mike Herr
City Manager
Brittany Overstreet
Senior Executive Assistant
Donna Sheehan, CPM
Assistant to the City Manager
T. Michael Stavres; CPM, CPRP
Assistant City Manager

Economic Opportunity and Community Investment

Eric Labbe, AICP
Economic Opportunity and Community Investment Director
Kim Tangree
Planning Assistant
Deena Ware
Community Redevelopment Agency and Neighborhood Program Manager

Engineering

Ron Bach
Construction Project Manager
Jeff Crouse
Engineering Tech IV
Amin Hanhan
City Engineer
Michael Johnson
Construction Inspector
Jarred Leach
Survey Party Chief
Willie Nabong
Assistant City Engineer
Felicia Nouami
Senior Staff Assistant
Ryan O’Leary
Construction Inspector

Executive Services

Shawn Dykes
Human Resources Manager, Equal Employment Opportunity (EEO) Non-Discrimination Officer
Michele Stayner
Executive Services Director, Americans with Disabilities Act (ADA) Officer

Financial Services

Calvin T. Bowen
Financial Services Department Director
Anna Harp
Accounting Clerk II
Assistant Financial Services Director
Assistant Financial Services Director
Kim Lieberman
Executive Assistant
Bethany Owen
Procurement Officer
Sherry Owens
Accounting Clerk II
Judie Serode
Procurement Buyer
Cindy Stripling
Administrative Services Manager
Debbie Tate
Assistant Financial Services Dept. Director
Holly Wampler
Accounting and Payroll Specialist
Mary Zried
Budget Analyst

Fire Department

Casey Dasher
Fire Training Captain

Library

Linda Babli
Information & Technology Librarian, Webmaster
Kristen Barnes
Youth Services Librarian
Royce Garshak
Librarian
Cori Greear
Public Services Librarian
Sara Hanks
Cataloger & Acquisitions Librarian
Jane Martin
Library Director
Hannah Ulloha
Librarian
Rebecca Vaughn
Information & Technology Librarian

Natural Resources

Dustin Everitt
Natural Resources Manager

Parks, Grounds, Cemeteries

Steve Pruitt
Parks, Grounds & Cemeteries Superintendent

Planning

Sean Byers, AICP
Planning Manager
Sean Martin
Planner II
Heather Reuter
Planner II

Public Works

Karen Ball
Senior Staff Assistant
Brittany Balliett
Public Works Administrative Support Specialist
Michael Campbell
Streets & Drainage Superintendent
Rick Cardona
Solid Waste Superintendent
MJ Carnevale
Public Works Department Director
Devon Moore
Environmental Scientist
Savannah Winstanley
Stormwater & Ecosystems Analyst

Recreation & Culture

Marissa Barnes
Special Events & Marketing Coordinator
Jennifer Burke
Recreation Supervisor II
Adam Butler, CPSI, AFO
Aquatic Supervisor II
Tabatha Clock, CPRP
Recreation Supervisor II
Tanisha Duncan
Recreation Leader
Travis Edwards, CPRP, CPM
Parks, Recreation & Culture Department Director
Scott Eilers, CYSA, CPM
Facility Manager
Dwan Lawrence
Recreation Supervisor III
Donna Nixon
Recreation Supervisor III
Andy Palmer, CPRE
Recreation Superintendent
Walter Payne
Recreational Leader
Neremie Philis
Executive Assistant
Brandon Richard
Recreation Supervisor I
Jackie Richardson
Recreation Leader
David Saltman, USPTA, PTR, RPT
Head Tennis Professional
Nicole Steele, AFO
Aquatic Supervisor I
Cameron Stevens, CPRP
Recreation Supervisor II

Solid Waste

Clyde Carson
Solid Waste Service Coordinator
Rebecca Smith
Solid Waste Service Coordinator

Technology Services

Michael Adams
Business Technology Support Coordinator
Martin Balderas-Olalde
Network Systems Manager
Hiep Nguyen
Chief Information Officer
Jim Paulson
GIS Technician
Robert van Druten
Business Technology Support Manager

Utility Services Department

Utility Account Services
Account Services
Mark Bombard
Capital Improvements Administrator
Mike Britt
Assistant Utility Services Department Director
Christle Brungardt
Executive Assistant
Keeli Carlton
Water Conservation Specialist
Terry Carver
Wastewater Manager
Angel Farinas
Superintendent Water Distribution
Mike Foster
Superintendent Water Distribution
Gary Hubbard
Utility Services Department Director
Jay Johnson
Utility Services Operations Manager
Kandace Lightsey
Fiscal Coordinator
Greg Manning
Superintendent Field Services
Brett Martin
Wastewater Treatment Plant #2 Chief Operator
Donald Meroni
Back flow Program Coordinator
Charles Nichols
Wastewater Treatment Plant #3 Chief Operator
Travis Pike
Lift Stations/Wastewater Maintenance Superintendent
Kyle Reeves
Assistant Customer Service Manager
Steve Rheiner
Construction Project/Inspection Manager
Chris Shelton
Pretreatment, FOG Specialist
Keri Sorensen
Construction Project/Inspection Manager
Steve Warder
Water Plant Manager
Amanda Wisham
Customer Service Manager